Zamýšľali nad tým, na čo všetko by ste mali myslieť, než si domov prinesiete psíka. Jedným z kritérií je aj správny výber plemena či typu psíka – malý, veľký, kólia, kríženec, čivava, starý či mladý psík. To všetko je neuveriteľne dôležité a závisí od toho vaša spoločná budúcnosť.

Najčastejšie ľudí inšpiruje k adopcii či kúpe psa ich vzhľad, na to však môžu doplatiť. Pitom od prvého momentu sú dôležité povaha a osobnosť psa. Predsa každý pes, ktorého si zadovážime, nás bude ľúbiť bez ohľadu na to, ako vyzerá alebo, aby sme boli úprimné, ako vyzeráme my. Najlepší pes to nebude preto, že je krásny, ale preto, že sa vzájomne dopĺňame a rozumieme si.

Plemeno o sebe prezradí veľa

Dôležitým kritériom pri výbere vhodného psíka je uvedomenie si toho, na aký účel bolo jeho plemeno vyšľachtené. Potom ľahko prídeme na to, či sa hodí k podmienkam, ktoré mu viete poskytnúť.Hoci pri krížencoch je to ťažšie, pokiaľ vieme aspoň z časti určiť, aké plemená sa skrížili, vieme aj odhadnúť, čo môžeme od psíkov – orieškov čakať.

O krížencoch sa toho narozpráva veľa, medzi expertmi však prevláda názor, že zmiešané plemená mávajú priateľskú povahu a sú inteligentné. Za to vďačia práve kombinácii génov niekoľkých druhov psov, ktorá vyrovnáva negatívne stránky temperamentu.

Ak máte predstavu o tom, aké plemeno chcete, naštudujte si o ňom čo najviac informácií, opýtajte sa chovateľov či psíčkarov a poriadne zvážte, či sa k vám naozaj hodí. Mať vysnívaného psa podľa jeho výzoru, no snažiť sa ho odnaučiť, čo má v povahe geneticky dané, je nesprávny prístup.

Môj a psí životný priestor = náš životný priestor

Dôležité je, aby ste si uvedomovali aj fyzickú stavbu psa v dospelosti. Na to mnohí ľudia, ktorí si berú vysnívaných psíkov ešte ako šteniatka, pomerne často zabúdajú.  Aký bude psík veľký a koľko bude vážiť? Bude mať krátku či dlhú srsť? A čo jeho temperament? Ako to súvisí s našim životným priestorom?

Hovorí sa, že kto býva v byte, mal by premýšľať o strednom, menšom či najmenšom plemene psíka. Veľké psy potrebujú väčší životný priestor a väčšinou spotrebujú i omnoho viac energie. To môže byť pravda, ale nemali by sme veľkých psov hádzať do jedného a malých psov do druhého vreca.

Niektoré malé teriéry sú oveľa temperamentnejšie ako veľké psypotrebujú veľa pohybu a aktivít. Malé psy bývajú tiež uštekanejšie, to môže byť pri bývaní v byte problém pre susedov, ale i rodinných príslušníkov. Najmä, ak je pes väčšinu dňa v byte zavretý sám.

labrador stojaci na lúke plnej kvetov

Každý pes je vhodný spoločník do bytu, ide o to, koľko času mu venujeme

Paradoxne, veľké plemená sú často flegmatické a pokojné, tým pádom sú do bytu vhodnými spoločníkmi. Potrebujú však dostatok priestoru, aktivít a spoločnosti, aby sa nezačali nudiť, nedostali depresiu či aby ich nepochytilo deštrukčné správanie. To platí pre všetky psy rovnako – pre tie v byte i vonku na dvore. Z depresívnych a znudených psov sa môžu stať chronický utekači alebo ničitelia majetku.

Podľa toho, či bývame v byte alebo v dome musíme zohľadniť, či je náš vysnený psí kandidát krátkosrstý alebo dlhosrstý. Krátkosrstým plemenám je v zime vonku poriadne chladno a môžu prechladnúť alebo sa podchladiť, pre takého psa je v zimných mesiacoch najlepší prístup do domu. Nezáleží pri tom na tom, či je pes veľký alebo malý – bez poriadneho kožuchu je vonku zima každému.

Fenka alebo pes?

Ľudia často premýšľajú, či sa k nim viac hodí sučka alebo pes, v zásade je to však jedno. To, ako budú spolu človek a pes vychádzať, nezávisí od pohlavia, ale opäť – od správneho výberu plemena psa. Odborníci na výchovu psov však tvrdia, že pre začiatočníkov je vhodnejšia sučka ako pes. Je subtilnejšia, prítulnejšia a vernejšia, menej dominantná a jej výchova býva jednoduchšia. Výnimky však potvrdzujú pravidlá.

Samcov hodnotia ako fyzicky zdatnejších, mohutnejších a dominantnejších k sučkám ale aj k iným samcom. Tak ako neexistujú iné ako stereotypné predpoklady o ženách a mužoch v našej spoločnosti, neexistujú ani v ríši psov. Majú svoje vlastné unikátne osobnosti a celý rad vlastností, ktoré sa s istotou nedajú priradiť len k jednému pohlaviu. Ak bude fenka zlá ako taký “pes”, potom je to pravdepodobne zlý prístup k výchove psíka či dominantnosť prameniaca z jej génov.

Starý alebo mladý psík?

Omnoho dôležitejšie ako rozhodovať sa, či si vziať psíka alebo fenku, je zvoliť si správny vek psíka. Šteniatka vyžadujú najviac pozornosti a tréningu, najmä do šiestich mesiacov, ale mnohé potrebujú špeciálnu pozornosť až do jedného roka. Sú ako malé deti.

Treba ich naučiť vykonávať potrebu na určenom mieste alebo iba vonku, nehrýzť veci, ktoré im môžu uškodiť či ublížiť, poslúchať na základné povely či prísť na zavolanie. Bez trpezlivosti a energie sa nezaobídeme. Pozorujú nás a naše správanie rovnako ako pozorujeme my ich. Ak nie sme dostatočne pripravení, dokážu nami manipulovať bez toho, aby sme o tom vedeli.

Zvážte adopciu či kúpu staršieho psíka

Šteňatá nie sú pre každého. Ak starší pes lepšie vyhovuje vášmu životnému štýlu, potom sa tomu nebráňte. Nie je to žiadna hanba, naopak, je to zachránený psí život. Staršie psíky majú v útulkoch pomerne nízke šance, pretože čelia predsudkom o starobe rovnako ako ľudia, v skutočnosti sa však dokážu veľmi rýchlo prispôsobiť a je s nimi často i menej práce.